Vydavatelský servis

Stanovy

 

 

Čl. 1

Základní ustanovení

 

1.      Vydavatelský servis (dále jen sdružení) je občanským  sdružením fyzických a právnických osob, ve smyslu Zákona o sdružování občanů 83/1990Sb. ve znění pozdějších předpisů, které mají zájem podporovat vydávání a prodej odborné literatury jak v tištěné tak i elektronické verzi.

2.      Působí na území České republiky.

3.      Sdružení je samostatnou právnickou osobou se sídlem v Plzni, Republikánská 28.

4.      Anglický ekvivalent názvu sdružení: Press service.

5.      Sdružení spolupracuje s fyzickými i právnickými osobami obdobného zaměření.

 

Čl. 2

Poslání Vydavatelského servisu

 

1.      Základním posláním sdružení je vytvářet předpoklady pro všestranný  rozvoj vydávání a prodeje odborné literatury ve všech jejich podobách.

2.      Poskytování podpory při vydávání odborných publikací, pořádání odborných přednášek, školení a konferencí pro zájemce z řad sdružení i mimo něj.

3.      Základem pro realizaci poslání sdružení je jeho členská základna.

 

 

Čl. 3

Činnost sdružení

 

1.      Sdružuje zájemce o vydávání odborné literatury z řad autorů, lektorů, recenzentů, oponentů, vydavatelů a nakladatelů a dalších zájemců.

2.      Pomáhá všestrannému rozvoji vydávání odborné literatury ze všech vědních oborů. Poskytuje za úplatu nebo bezúplatně ostatním organizacím práce spojené s vydavatelskou činností.

3.      Spolupracuje s vzdělávacími, výzkumnými organizacemi, s vydavatelstvími odborných publikací.

4.      Sdružení pořádá školení, diskuse, exkurze, konference, sympozia a semináře. Vyvíjí expertní, publikační, vydavatelskou a další odbornou činnost zaměřenou na podporu rozšiřování odborných publikací.

5.      Získává prostředky na podporu vydávání odborných publikací z různých zdrojů (např. granty, dary, reklamní činnost, dotace). Získané prostředky sdružení rozděluje přímo nebo prostřednictvím vlastního grantového programu.

6.      Sdružení zabezpečuje poskytování poradenské činnosti pro vydávání odborných publikací.

7.      Sdružení organizuje setkání, společenské a kulturní akce pro členy a přátele sdružení.

8.      Sdružení zajišťuje účast na odborných výstavách a veletrzích.

 

 

Čl. 4

Členství, práva a povinnosti členů

 

1.      Sdružení má členy řádné (fyzické osoby), členy kolektivní (právnické osoby) a členy čestné (fyzické i právnické osoby) z České republiky i ze zahraničí.

2.      Řádným členem sdružení se může stát každá fyzická osoba, která se přihlásí k myšlence poslání sdružení.

3.      Kolektivním členem sdružení se může stát každá právnická osoba, která se přihlásí myšlence poslání sdružení.

4.      Řádné i kolektivní členství ve sdružení vzniká tak, že zájemce o členství vyplní předepsaný formulář v písemné podobě, zaplatí členský příspěvek na kalendářní rok v plné výši podle typu členství. Přijetí nového člena schvaluje výbor sdružení. V případě změny osobních údajů je člen toto povinen sdružení nahlásit.

5.      Čestným členem se může stát řádný nebo kolektivní člen na návrh výboru sdružení. Návrh schvaluje členská schůze sdružení.

6.      Řádný člen má právo volit a být volen do orgánů sdružení.

7.      Za kolektivního člena má právo volit jeho pověřený zástupce.

8.      Členství ve sdružení zaniká vystoupením, vyloučením, úmrtím člena nebo nezaplacením členského příspěvku ve stanoveném termínu.

9.      Vyloučit člena může výbor sdružení, jestliže pro toto rozhodnutí hlasuje aspoň polovina jeho členů, a to z vážných důvodů, zejména pro dlouhodobé neplnění povinností člena sdružení.

10.  Všichni členové sdružení mají právo být pravidelně informováni o činnosti orgánů sdružení.

11.  Členové sdružení jsou oprávněni: podílet se na činnosti sdružení, podávat návrhy na rozvíjení a zlepšování činnosti sdružení, používat vybavení a zařízení sdružení.

12.  Členové sdružení jsou povinni: řídit se stanovami sdružení, platit členské příspěvky, šířit dobré jméno sdružení a propagovat jej.

 

 

Čl. 5

Orgány sdružení

 

1.      Orgány sdružení jsou:

·        Členská schůze,

·        Výkonný výbor,

·        V případě potřeby může valná hromada sdružení vytvářet i jiné orgány.

 

 

Čl. 6

Členská schůze

 

1.      Nejvyšším orgánem sdružení je členská schůze sdružení, kterou tvoří všichni členové sdružení. Členskou schůzi svolává výkonný výbor nejméně jedenkrát ročně. Členská schůze je schopna se usnášet, pokud je v určené době přítomna nadpoloviční většina členů sdružení. Nestane-li se tak, koná se členská schůze o půl hodiny později bez ohledu na počet přítomných.

2.      Členské schůze se účastní všichni členové sdružení. Kolektivního člena zastupuje na valné hromadě pověřený zástupce.

3.      Členská schůze rozhoduje o všech zásadních otázkách činnosti sdružení. Jedná se především o tyto otázky:

a)                 schvaluje znění a doplňky Stanov sdružení,

b)                 stanovuje výši členských příspěvků pro jednotlivé kategorie členů,

c)                 schvaluje interní normativní akty (vnitřní směrnice),

d)                 rozhoduje o ukončení činnosti sdružení

e)                 schvaluje vyloučení člena sdružení.

 

4.      Členská schůze rozhoduje o všech zásadních otázkách činnosti sdružení. Usnesení členské schůze je právoplatné, pokud se pro ně vyslovila nadpoloviční většina přítomných členů sdružení.

5.      O průběhu členské schůze se sepisuje zápis, který zpracovává jednatel a ověřují ho dva ověřovatelé zvolení z  členů přítomných na členské schůzi.

 

 

Čl. 7

Výkonný výbor sdružení

 

1.      Výkonným orgánem sdružení je volený výbor, který má 3–10 členů. Výbor je volen na dobu 2 let členskou schůzí sdružení. Výkonný výbor je statutárním orgánem sdružení.

2.      Členům výboru lze proplácet nutné náklady spojené např. s cestou na zasedání apod. Výbor pověřuje jednotlivé své členy vybranými úkoly tak, aby byla zajištěna operativní a efektivní činnost sdružení.

3.      Výbor může být odvolán členskou schůzí.

4.       Výbor sdružení volí ze svého středu prezidenta. Nemůže-li prezident ze závažných důvodů dočasně vykonávat své povinnosti, musí pověřit se souhlasem výboru zastupováním jiného člena výboru.

5.      Výbor řídí sdružení v období mezi členskými schůzemi a za svou činnost je odpovědný členské schůzi. V období mezi schůzemi výboru řídí činnost sdružení prezident sdružení.

6.      Výbor podává jedenkrát ročně členům informaci o hospodaření sdružení, o rámcových plánech činnosti a navrhuje výši členských příspěvků.

7.      Výbor může z naléhavých důvodů kooptovat další řádné členy sdružení. Toto je povinen oznámit na nejbližším valném shromáždění.

8.      Za sdružení jedná prezident nebo výborem pověřený člen sdružení (jednatel).

9.      Ze zasedání výboru je nutno pořídit zápis, který podepisuje člen výboru pověřený jeho zpracováním a autorizuje prezident.

10.  Výbor sdružení na první období po založení a registraci sdružení tvoří přípravný výbor sdružení.

 

 

Čl. 8

Hospodaření sdružení

 

1.      Činnost sdružení je hospodářsky zajišťována: z příspěvků členů, z výtěžku služeb poskytovaných sdružením, z darů, odkazů a dotací.

2.      Za finanční hospodaření sdružení zodpovídá výbor sdružení, dispoziční právo s účty má prezident sdružení a jím pověření jednatelé. Ve věcech finančních zodpovídá výboru za využívání bankovních účtů prezident sdružení, a to vždy v příslušném funkčním období.

3.      Zpráva o hospodaření se předkládá pravidelně jednou ročně členům sdružení, zpravidla na členské schůzi sdružení.

4.      Sdružení dle potřeby zaměstná k výkonu administrativních a odborných prací pracovníky na základě smlouvy, kterou schvaluje výbor sdružení.

5.      Sdružení je neziskovou společenskou organizací, která veškeré své získané finanční příspěvky a prostředky použije jen na další rozvoj sdružení.

 

 

Čl. 9

Závěrečná ustanovení

1.      Stanovy sdružení mohou být měněny pouze rozhodnutím členské schůze sdružení, jestliže se pro změnu vysloví více než polovina odevzdaných hlasů.

2.      Sdružení zaniká usnesením členské schůze sdružení. Všechen majetek, který zůstane po likvidaci, bude odevzdán orgánům určeným usnesením členské schůze o likvidaci.

3.      Tyto stanovy sdružení nabývají účinnosti dnem registrace

 

 

V Plzni 12. listopadu 2003